Home » » Euroleague Regular Season: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ρεάλ Μαδρίτης 93 - 82

Euroleague Regular Season: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ρεάλ Μαδρίτης 93 - 82

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είναι αποφασισμένοι να μην χάσουν άλλο παιχνίδι στην έδρα τους και το απέδειξαν, παρότι χρειάστηκαν το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 92-83, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Ολυμπιακός κατάφερε με την καλή του άμυνα, την υπεροχή του κάτω από το καλάθι ελέω Νίκολα Μιλουτίνοφ και την ενέργεια του Κώστα Παπανικολάου να "χτίσει" μια διαφορά 12π. (18-6, στο 9΄). Η ομάδα μας διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και το 18' (31-22), όμως, ο Ντόντσιτς κατάφερε να "τρυπήσει" την ερυθρόλευκη άμυνα και μείωσε σε 34-30, με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.
Με σουτ του ίδιου από τα 6.75μ., η Ρεάλ Μαδρίτης πλησίασε στον πόντο (34-33) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν "πανικοβλήθηκε"... Πίεσε στην άμυνα, οδήγησε σε κακές επιθετικές επιλογές την αντίπαλό του και με τον Τζαμέλ ΜακΛιν να κάνει εξαιρετική δουλειά στην ρακέτα ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους  11π. (56-45, στο 29').
Οι Ισπανοί, ωστόσο, παρότι έβλεπαν την πλάτη των "ερυθρολεύκων" από απόσταση στην μεγαλύτερη διάρκεια της 4ης περιόδου ,δεν εγκατέλειψαν την μάχη. Εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθετικές επιλογές της ομάδας μας και παρά την υπερπροσπάθεια του Γιώργου Πρίντεζη, ισοφάρισαν σε 72-72 με τρίποντο του Κάρολ, 12'' για το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε το φάουλ, αλλά αστόχησε στις βολές 0/2) και το ματς πήγε στην παράταση.
Στο εξτρά πεντάλεπτο η Ρεαλ Μαδρίτης βρέθηκε στο συν βασιζόμενη σταθερά στον Ντόντσιτς (77-79). Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιώργος Πρίντεζης, όμως, δήλωσαν και πάλι "παρών" οδηγώντας την ομάδα μας στη νίκη!
Δεκάλεπτα: 18-8, 34-30, 56-47, 72-72 Παρ: 92-83
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12 (5 ριμπ., 1 ασ., 1 κλ.), Σπανούλης 7 (1τρ., 4 ασ.), Μιλουτίνοφ 12 (7ριμπ., 1 ασ., 1κλ.), Στρέλνιεκς 15 (1), Πρίντεζης 21 (1τρ., 7ριμπ., 2 ασ., 1 κλ.), Παπανικολάου 14 (3τρ., 8 ριμπ. 3ασ.), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 4, Γουίλτζερ 2(3ριμπ.), Τόμπσον 5 (6ριμπ.).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 3 (1), Ρούντι 3 (1), Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 33 (4), Ματσιούλις, Ρέγες 4, Καμπάτσο, Κάρολ 24 (4), Ταβάρες 8, Τόμπκινς 6, Τέιλορ 2.
 «Δείξαμε ξανά τον χαρακτήρα μας»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, τόνισε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας, γιατί απέναντι σε μια ομάδα που είναι ένα από τα φαβορί για το Final Four. Παρόλο που έχουν πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, έδειξαν και σήμερα την ποιότητα που έχουν και πώς μπορούν να επιστρέφουν στα παιχνίδια. Νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη με τον τρόπο που παίξαμε. Αρχίσαμε πολύ καλά στην άμυνα και δεχτήκαμε μόλις 8 πόντους στο δεκάλεπτο και 30 στο ημίχρονο. Η Ρεάλ είναι μια ομάδα που παρά τις απουσίες της σκοράρει πολύ και σκοράρει εκτός έδρας 82 πόντους. Με τον τρόπο που παίξαμε ελέγξαμε το ματς σε όλη τη διάρκεια και είχαμε το προβάδισμα.  2-3 φορές πήραμε διψήφια διαφορά, αλλά όπως είπα η Ρεάλ έβρισκε πάντα τον τρόπο να επιστρέφει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ, παρότι είχαμε το προβάδισμα. Δυστυχώς στα τελευταία 3-4 λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν λειτουργήσαμε καλά στην άμυνα και την επίθεση. Ήμασταν αργοί στην επίθεση και δεν αντιδράσαμε έξυπνα στην άμυνα.  Κάναμε 2-3 λάθη σε εκείνο το διάστημα, που έδωσαν πόντους στο transition.  Στο τέλος λόγω ενός χαμένου ριμπάουντ είχαν την ευκαιρία και πήγαν το παιχνίδι στην παράταση. Οι 25 πόντοι στην τελευταία περίοδο είναι πάρα πολλοί, βάσει της εικόνας της αναμέτρησης. Στην παράταση δείξαμε ξανά το χαρακτήρα μας και για αυτό έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Όχι μόνο για τη νίκη, αλλά επειδή  πάλεψαν στην παράταση. Συνήθως όταν έχεις στην μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα και ο αντίπαλος ισοφαρίζει, είναι και εκείνος που έχει καλύτερη ψυχολογία. Αλλά εμείς σκοράραμε 20 πόντους στην παράταση, παίξαμε καλή άμυνα και κερδίσαμε, δείχνοντας τον χαρακτήρα μας. Ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήρθαν στο γήπεδο και υποστήριξαν την ομάδα. Τους θέλουμε όλους δίπλα μας, για να δίνουν ώθηση και έξτρα κίνητρο στους παίκτες μας. Τώρα εστιάζουμε στον αγώνα με την ΑΕΚ, που είναι σημαντικός και δεν σκεφτόμαστε καθόλου τη βαθμολογία στην Ευρωλίγκα».

Ερωτηθείς για το πώς διατήρησε ο Ολυμπιακός την ψυχραιμία του όταν η αντίπαλός του «γύρισε» το παιχνίδι, απάντησε: «Είναι παίκτες που έχουν παίξει πολλά παιχνίδια, αλλά έχουν την εμπειρία παρότι στράβωσε στο τέλος το ματς. Με την εικόνα του αγώνα δεν άξιζε να πάει στην παράταση  έτσι όπως παίζαμε. Με τον ρυθμό που είχαμε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ουσιαστικά αν το χάναμε θα ήταν κρίμα, γιατί η προσπάθεια στα τριανταπέντε λεπτά ήταν πάρα πολύ καλή. Τα παιδιά έχουν την εμπειρία, έχουν δείξει το χαρακτήρα τους και σίγουρα θέλει αυτοσυγκέντρωση και ηρεμία στον πάγκο. Αυτό έγινε και σήμερα, όπως έχει γίνει κι άλλες φορές. Όταν κάτι δεν πάει καλά θα πρέπει να υπάρχει ψυχραιμία και καθαρό μυαλό για να αλλάξεις κάτι που πάει στραβά την δεδομένη στιγμή. Γενικά υπάρχουν πολλά εμπόδια, που μέσα στο παιχνίδι μπορεί να σε βγάλουν από τον ρυθμό σου, είτε στην άμυνα είτε στην επίθεση. Εσύ πρέπει να μείνεις πάντα προσηλωμένος, για να ανατρέψεις μια κατάσταση που πάει να χαλάσει. Αυτό γίνεται κυρίως λόγω εμπειρίας».

Για την ηγετική παρουσία του Πρίντεζη (και) στο εξτρά πεντάλεπτο παρά τις δύο χαμένες βολές στην κανονική διάρκεια, είπε: «Αυτό θέλει χαρακτήρα και ο Γιώργος έχει. Το έχει αποδείξει πολλές φορές ότι είναι ένας παίκτης που μπορεί να κάνει την διαφορά. Μπορεί να έχασε δύο βολές, αλλά δεν έγινε τίποτα. Έμεινε συγκεντρωμένος, ήρεμος, είναι έμπειρος, έχει τσαμπουκά, τσαγανό και αυτά τα στοιχεία τα έχει και όλη η ομάδα».

Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Είναι μια ομάδα που σέβομαι πολύ, τον προπονητή της… Είναι μια από τις σπουδαίες ομάδες στην Ευρώπη, όχι μόνο την φετινή σεζόν, αλλά τα τελευταία χρόνια. Ο τρόπος που παίζει, που παλεύει για κάθε κατοχή… Οπότε ξαναλέω… Έχω μεγάλο σεβασμό για αυτή την ομάδα και θέλω να δώσω ξανά συγχαρητήρια για τη νίκη. Από την πλευρά μου είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου απόψε. Θεωρώ  πως κάναμε πολύ καλή δουλεία. Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι και να το παίξουμε και να το καταλάβουμε. Αλλά μπορέσαμε να κάνουμε 2-3 φορές come back κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Φυσικά δεν είμαι χαρούμενος, γιατί κάναμε πολλά καλά πράγματα για να κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαμε να το κερδίσουμε. Δεν έχω καλή αίσθηση για το τί έγινε κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Έχω καλή αίσθηση για την ομάδα μου, έχω σεβασμό για τον αντίπαλο, αλλά όχι καλή αίσθηση του παιχνιδιού».
«Νίκη που δίνει ηρεμία»

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Γιώργος Πρίντεζης, τόνισε: «Κάναμε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο, αλλά αντιδράσαμε στην παράταση και βάλαμε μεγάλα καλάθια. Είναι νίκη που δίνει ηρεμία. Δεν θέλαμε άλλη απώλεια στο ΣΕΦ. Ένιωσα λίγο άσχημα για τις βολές, για αυτό πανηγύρισα έτσι».

Από την πλευρά του ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, υποστήριξε: «Το πιο σημαντικό είναι η νίκη και ότι δεν εγκαταλείψαμε στην παράταση. Ο κόουτς μας είπε ό,τι χρειάστηκε να κάνουμε στην παράταση και αυτό κάναμε. Η νίκη, όμως, δεν σημαίνει κάτι. Είναι Δεκέμβρης και έχουμε χρόνο να βελτιωθούμε και άλλο στο παιχνίδι μας». Ερωτηθείς για τη συνεργασία του με τον ΜακΛίν και την διαφορετικότητά τους,  απάντησε: «Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ, συμπληρώνουμε ο ένας με τον άλλον. Και οι δύο παίζουμε πολύ καλά κόντρα σε άλλες ομάδες».